Indeks witryny Prawo Księgowość: podatki i ZUS Kiedy kasa fiskalna

Kiedy kasa fiskalna

Czyli to czego nie lubimy a płacić musimy.

Moderator: Moderatorzy

Post pn gru 04, 2006 02:40

Chciałam wiedzieć kiedy trzeba mieć kasę fiskalną, jest limit 20tys ale chyba można to ominąć przy sprzedaży internetowej ?
Jaka firmę polecacie bo na kasach nie znam się zupełnie ?

Post pn gru 04, 2006 04:06
Łukasz Śleboda Administrator

Owszem jest limit przychodu 20.000zl jednak przy sprzedaży internetowej jeśli wszystkie płatności masz realizowane na konto bankowe (udokumentowane wyciągami) to ten limit Cię nie obowiązuje. Co do kas fiskalnych to nie znam się zupełnie, na allegro możesz kupić proste kalkulatory po 700zl nawet, odpisać 22% vatu i jeszcze jest ulga na zakup kasy 50% netto oddaje państwo jeśli jest to pierwsza kasa fiskalna.
"Dzięki internetowi dowiedziałem się, jak wielu idiotów jest na świecie" - St. Lem 1921-2006

Post wt gru 12, 2006 08:49
Łukasz Śleboda Administrator

http://podatki.pl/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/8_70.htm?idDzialu=8&idArtykulu=70

Jak można się dowiedzieć z artykułu, Ministerstwo ma wprowadzić kolejne ograniczenie, warto więc kase zakupić poki jest na nia ulga.
"Dzięki internetowi dowiedziałem się, jak wielu idiotów jest na świecie" - St. Lem 1921-2006

Post wt gru 12, 2006 09:41
Jakub e-biznesmen

dorzuce 5 gr z GP:

Ulga na kasę fiskalną

Podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencję za pomocą kas fiskalnych, przysługuje ulga podatkowa związana z zakupem tych urządzeń.

Przedsiębiorca, który zgodnie z ciążącym na nim obowiązkiem rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej we wskazanym terminie, może odliczyć od tego podatku połowę kwoty (netto) wydanej na zakup kasy. Kwota zwrotu nie może przekroczyć 2500 zł. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania podatnik musi zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, ilu kas fiskalnych będzie używał i gdzie. Urządzenie powinno być zgłoszone także w ciągu 7 dni od fiskalizacji (instalacji) w celu nadania mu numeru ewidencyjnego. Na zwrot części ceny kasy mogą liczyć także podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług lub zwolnieni ze względu na nieprzekroczenie 10 tys. euro obrotów. Oczywiście muszą spełnić wymienione warunki.

Podatnik, który zainstaluje w terminie kasę fiskalną, może otrzymać ulgę, a ten, który tego nie zrobi, naraża się na karę – utratę prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Znacznie bardziej dotkliwe mogą być sankcje przewidziane przez kodeks karny skarbowy. Za przestępstwo skarbowe związane naruszeniem obowiązku prowadzenia ksiąg grozi kara do 240 stawek dziennych, czyli w sumie nawet ponad 2,8 mln zł. W przypadku uznania, że doszło do wykroczenia skarbowego, kara może wynieść od 89,9 zł do 17, 9 tys. zł. W ubiegłym roku sprzedano w Polsce około 100 tys. kas fiskalnych. Najprostsze modele kosztują poniżej tysiąca złotych, a najbardziej skomplikowane kilka tysięcy.
Preferencyjny Kredyt Studencki - pieniądze za darmo... dowiedz się więcej!

Post ndz gru 17, 2006 11:54
Wojciech Bogacz Moderator

W piątek byłem w moim US zapytać o obowiązek posiadania kasy i dowiedziałem się, ze obowiązek posiadania kasy wystepuje jeżeli:

1. Obrót roczny będzie wyższy od 20 000 zł
2. Handluje się nagranymi nośnikami danych i informacji (nagrania audio, wideo, software itd).

Załóżmy, ze tak jest teraz - ale jeżeli w połowie przyszłego roku to się zmieni i np. okaże się, że muszę kupić kasę to wcale zadowolony nie będę.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - ulga na kasę jest (50% zwrótu kwoty netto) ale tutaj jest rówież kolejny warunek - kasa musi być używana przez minimum 3 lata - inaczej trzeba zwracać to co nam zwrócili z US.
"Live long and prosper"
|| Mój blog || Sklep Star Trek & Star Wars || DoSklejania.pl - Sklep modelarski || Zdjęcia - moja druga pasja

Post ndz gru 17, 2006 20:55
Bartłomiej Dymecki e-biznesmen

Wojciech Bogacz pisze:
1. Obrót roczny będzie wyższy od 20 000 zł

Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Jeżeli w roku 1 przekrocze obrót 20.000, to w roku przyszłym muszę kupić kasę, tak? Bo rozpoczynając działalność mogę przecież nie wiedzieć, ile zarobię.
http://uxfocus.pl - UX / usability /projektowanie / analityka webowa / optymalizacja konwersji

Post pn gru 18, 2006 15:48

Bellois pisze:
Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Jeżeli w roku 1 przekrocze obrót 20.000, to w roku przyszłym muszę kupić kasę, tak? Bo rozpoczynając działalność mogę przecież nie wiedzieć, ile zarobię.

Ja rozumiem ten przepis tak, że jeżeli zakładasz działalność to nie kupujesz kasy, a jeżeli na koniec roku okaże się, że obrót był większy niż 20 000 zł to na przyszły rok masz obowiązek kasę kupic.

Dla pewności trzeba by jeszcze o ten detal się dopytać w US co też zrobię za kilka dni (jak nie zapomnę ;)).
"Live long and prosper"
|| Mój blog || Sklep Star Trek & Star Wars || DoSklejania.pl - Sklep modelarski || Zdjęcia - moja druga pasja

Post czw gru 28, 2006 16:16
rmgdansk Obserwator e-biznesu

to może i ja się wypowiem, jako że właśnie byłem w US w Gdyni.. więc, jeśli obrót przekroczy 20 tys. jest obowiązek posiadania kasy fiskalnej; zaczynamy bez niej, i bez względu na czas, kiedy przekroczymy 20 tys. - musimy mieć kasę fiskalną. Bez względu na to, czy po 4 dniach działalności, czy po 9 miesiącach.

Post pt lut 09, 2007 16:07
Po ostatnich wizytach w US, wiem jedno – kupić kasę i mieć święty spokój.
Czy trzeba mieć kasę czy tez jej nie trzeba mieć zależy od tego co się sprzedaje. Jeżeli w jakimkolwiek sprzedawanym produkcie występuje element elektroniczny kasę trzeba mieć bez względu na limity przychodu.
Zalecam odwiedzić SWÓJ US i się zapytać. Swój ponieważ co urzędnik to inna interpretacja.

Post pt lut 09, 2007 23:17

Z tego co ja się wypytywałem w moim US, to twierdzą, że jeżeli nie przekroczę limitu przychodu, to kasę fiskalną musiałbym kupić tylko i wyłącznie w jednym przypadku - handel grami, filmami DVD czy oprogramowaniem.

Wszystko jednak idzie do przodu i kasa będzie niedługo niezbędna...
"Live long and prosper"

Następna

Wróć do Księgowość: podatki i ZUS