Indeks witryny Prawo Księgowość: podatki i ZUS Zmiana profilu działalności firmy - jak ?

Zmiana profilu działalności firmy - jak ?

Czyli to czego nie lubimy a płacić musimy.

Moderator: Moderatorzy

Cześć, jestem tu nowa więc na samym początku ogólnie:" dzien dobry " :)
w kwiatniu 2008 założyłam dość specyficzną działalność akwarystyczną. Niestety nie udało się i obecnie jestem w punkcie kiedy muszę zdecydować czy zamykać czy zmienić całkowicie profil działalności. Przez te 2 lata żeby przezyc musiałam dodatkowo sprzątać i zebrałam sporą bazę zadowolonych z mojej pracy klientów w mieście, a obecnie pracuję jedynei na rezydencjach i nie jestem w stanie przyjąć wszystkich zleceń. W związku z tym pomyślałam, zeby swoją juz "martwą" działalność tymczasowo zawiesić i zorganizowac sie tak, zeby zmienić profil działaności na firmę świadczącą usługi sprzątania domów prywatnych. Tylko teraz nie za bardzo wiem jak sie za to zabrać. W starej firmie jestem vatowcem, a przy sprzątaniu vat nie bedzie potrzebny (przynajmniej do pewnego obrotu) Czy da się firmę wyrejestrować z vatu ?

Co bardziej się opłaca finansowo: przerejestrować profil działalności bez jej zamykania czy po prostu zamknąc jedną i otworzyćdrugą (niestety już bez 2letniej ulgi).
pozdrawiam,
Ulka

Post pn gru 07, 2009 23:41
Wojciech Bogacz Moderator

Witaj Zatara !

W kwestii zmiany profilu działalności to nie ma problemu - idzesz go Urzędu Miasta i Gminy i w odpowiednim pokoju (najlepiej pytać na informacji) dopisać sobie co trzeba - czyli w Twoim przypadku działalność związaną ze sprzątaniem.

Wyrejestrować z VATu się da ale dopiero po upływie trzech lat od momentu przejścia na VAT (jeżeli od początku działalności firmy jesteś VATowcem to 3 lata od założenia).

Pozozstanie VATowcem w Twoim przypadku faktycznie może nie być opłacalne (chyba, że będziesz robić większe zakupy i sporo inwestować).

Szkoda też zamykać działalność - jak masz ulgę na ZUS to korzystaj z niej jak najdłużej. Jeżeli już jej nie masz (dwa lata już minęły albo zaraz miną) to decyzja należy do Ciebie - jednak to dodatkowa papierkologia...

Plus jest taki, że najprawdopodobniej od razu możesz przestać być VATowcem - dopytaj się o to jednak dokładnie w swoim urzędzie skarbowym.

Osobiście pomimo prowadzenia handlu w internecie dorabiam jako Informatyk - są to niemal dwie różne działalności. Dodatkowo myślę jeszcze zająć się czymś kompletnie innym - dopiszę jednak co trzeba w Urzędzie Gminy i tyle. Na razie też jestem VATowcem - jeżeli jednak moje plany wypalą - możliwe, że z VATu zrezygnuję.
"Live long and prosper"
|| Mój blog || Sklep Star Trek & Star Wars || DoSklejania.pl - Sklep modelarski || Zdjęcia - moja druga pasja

Post wt gru 08, 2009 09:44

Dziękuję panie Wojtku :)

Vatowcem jestem od startu działalnosci, wiec w kwietniu 2010 minie 2 lata od wpisu.
Ulga kończy mi sie również z początkiem kwietnia - a ze mamy grudzien, no to zostalo mi jej 3 miesiące. Więc już dla mnie bez różnicy w sumie.

Vat mi bardzo brużdzi, ponieważ moim głównym odbiorca będą duże domy prywatne, a właściciciele faktur nie przyjmą (wiadomo, nie rozliczą, a 22% drożej...) i bardziej bedzie im sie opłacało zatrudniać szarą strefe (jak mnie do tej pory :)

Dużych inwestycji typu zakupy drogich maszyn i samochodów dla pracowników nie planuję. Nastawiam sie na odbiorce prywatnego, bo wiekszosc firm istniejacych w moim miescie nie podejmuje sie mieszkań - dla nich lepsze są instytucje (ale ja i tak nie mam szans na zakup takiego sprzetu zeby wchodzic w ten rynek). Największym wydatkiem będą pracownicy (na początek planuję 1-2 osób) na umowe o prace na pełen etat + trzynastki + paliwo oraz regularne uzupełnianie srodków czystości. Pewnie jeszcze telefony.

EDIT: Niestety z wyliczeń wynika ze przy maksymalnej mocy przerobowej przekrocze te nieszczęsne 10.000 euro w ciągu 4 miesięcy. I co... natychmiast strace klientów przez vat :evil: a nawet jesli sama chcialabym go pokrywac to wówczas nie stać mnie na pełny etat i godziwą pensję dla pracowników :roll: a z tego wlasnie powodu wykonczyla mi sie pierwsza firma. Nikt nie chcial placic vatu... bez sensu to wszystko :? :shock:
pozdrawiam,
Ulka

Wróć do Księgowość: podatki i ZUS