Blog

Czy warto założyć firmę w Niemczech?

Zanim podejmie się decyzję o tym, czy warto zakładać firmę na terenie Niemiec, niezbędne jest dokonanie analizy czy będzie to opłacalne rozwiązanie. Oczywiście, gdy założenie firmy w Niemczech związane jest z prowadzeniem biznesu w tym kraju wówczas trudno sobie wyobrazić inne rozwiązanie. Nieco inaczej jest, gdy założenie firmy w Niemczech ma być alternatywą w stosunku do prowadzenia firmy w Polsce.

Formalności przy zakładaniu firmy

Przy zakładaniu firm w każdym kraju trzeba liczyć się z określoną liczbą formalności. W Niemczech urzędy dość sprawnie obsługują petentów, ale ilość formalności jest duża. Trzeba to brać pod uwagę, gdy zakłada się firmę w Niemczech pierwszy raz. Wówczas nie posiada się wiedzy i doświadczenia z czym można spotkać się przy zakładaniu firmy w innym kraju.
Jeśli chce się łatwiej zrealizować proces zakładania firmy w Niemczech dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z poradami, które można obecnie znaleźć na stronach internetowych. Skorzystać można również z usług doradztwa w firmach, które specjalizują się w zakładaniu dla swoich klientów firm w konkretnych krajach. W ten sposób Firma w Niemczech może być założona znacznie szybciej. Natomiast za takie usługi trzeba zapłacić dodatkowe środki finansowe.

Jakie korzyści może przynieść założenie firmy w Niemczech?

Założenie firmy poza granicami kraju może w pewnych sytuacjach przynosić wiele korzyści. Przede wszystkim dotyczy to kwestii podatkowych. W wielu krajach szczególnie małe firmy płacą znacznie mniejsze podatki. W Niemczech zyskać można szczególnie na kwocie wolnej od podatku, co oczywiście jest kluczowe przy jednoosobowych działalności gospodarczej oraz spółkach cywilnych. Jednak podatki w pierwszym progu podatkowym są również niższe.
Nie bez znaczenia jest możliwość korzystania w Niemczech z wielu dodatkowych ulg oraz preferencji kierowanych do małych firm. Wiele takich działań realizowanych jest na poziomie lokalnym. Skorzystać można między innymi z takiej pomocy jak:
– uzyskanie bezpłatnego lokalu na prowadzenie firmy,
– zwolnienia z lokalnych podatków,
– możliwość korzystania z darmowych szkoleń.

Jakimi dokumentami trzeba dysponować?

Jeśli chce się założyć firmę w Niemczech trzeba brać pod uwagę, że nie ma obowiązku meldunkowego. Natomiast trzeba dysponować dwustronną kopią dowodu osobistego, zaświadczeniem o niekaralności, zaświadczeniem o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej, potwierdzenie posiadania zezwoleń lun koncesji, gdy jest to wymagane prawem. Do założenia firmy niezbędne jest posiadania umowy najmu lokalu pod prowadzenie działalności oraz adresu, który ma służyć do jej rejestracji. Jeśli chce się korzystać z rozliczania się z podatków według niemieckiego systemu trzeba również posiadać potwierdzenie zameldowania na terenie Niemiec.