Blog

Co może być lepsze etat czy działalność?

Wiele osób, które pracuje na umowie o pracę na czas nieokreślony zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Oczywiście prowadzenie własnej firmy może przynosić wiele korzyści, ale trzeba brać pod uwagę również wady takiego rozwiązania. Z tego powodu, gdy chce się zamienić etat na działalność gospodarczą niezbędne jest podejmowanie decyzji z punktu widzenia indywidualnej sytuacji.

Etat to większe bezpieczeństwo

Dla wielu osób praca na etacie nie wiąże się z nadmiernymi niedogodnościami. Dotyczy to szczególnie osób, które wykonują pracę, która jest związana z ich zainteresowaniami. Jednocześnie, jeśli praca jest realizowana w miejscu, gdzie:
– panuje dobra atmosfera,
– występuje dynamiczny rozwój,
– uzyskuje się korzystne zarobki,
wówczas warto decydować się na zmianę pracy w ostateczności. Dotyczy to również decydowania się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza to wiele wyzwań

Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Po pierwsze trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia ryzyka zainwestowania środków finansowych w założenie firmy. Często są to środki finansowe, które dodatkowo pochodzą z kredytów, co dodatkowo zwiększa podejmowana ryzyko finansowe.

Po drugie działalność gospodarcza szczególnie na początku jej prowadzenia wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na jej rozwijanie i prowadzenie. Bardzo często będzie się pracowało dużo więcej, niż na etacie nawet, jeśli na etacie pracuje się w nadgodzinach. Trzeba to brać pod uwagę, gdy zamierza się założyć własną firmę.

Korzyści z założenia własnej firmy

Założenie własnej firmy to jednak wiele korzyści. Po pierwsze rozważając czy lepszy jest etat czy działalność trzeba brać pod uwagę, że wiele zależy od osobowości. Osoby innowacyjne, skłonne do ryzyka, ceniące niezależność mogą znacznie lepiej czuć się pracując na własny rachunek. Takie osoby mogą dobrze radzić sobie z ryzykiem rynkowym, a także mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu przy prowadzeniu własnej firmy. Dla takich osób założenie własnej firmy to wiele korzyści.

Dla wielu osób znacznie ważniejsze jest posiadanie stabilizacji życiowej. Takie osoby cenią w znacznie większym stopniu bezpieczeństwo finansowe. Dodatkowo w jednym miejscu pracy takie osoby mogą znacznie lepiej czuć się pod kątem psychicznym. W przypadku takich osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie realizowanie pracy na etacie. Jednocześnie dobrze jest szukać firm, z którą można związać się na dłuższy okres czasu.