Blog

O czym warto wiedzieć decydując się na samochód na firmę?

Jeśli chce się pozyskać samochód dla działalności gospodarczej niezbędne jest rozważenie, które rozwiązanie będzie się bardziej opłacać. Nie zawsze konieczne jest decydowanie się na zakup samochodu, gdyż coraz łatwiej dostępny jest leasing. Jednocześnie przy zakupie samochodu trzeba ustalić również to, czy pozyska się nowy czy używany pojazd.

Jak finansować zakup samochodu?

Decydując się na zakup pojazdu na firmę można wykorzystać różne źródła finansowania. Obejmuje to:
– środki własne firmy,
– kredyt bankowy,
– leasing.

Każda z form finansowania samochodu ma swoje wady oraz zalety. Trzeba to brać pod uwagę, gdy zamierza się pozyskać pojazd, który ma być używany w firmie. Przede wszystkim znaczenie mają konsekwencje podatkowe, które będą przekładały się na koszty w firmie.
Jeśli chce się łatwiej pozyskać samochód w leasingu wówczas warto pomyśleć o nowym samochodzie. Przy zakupie takiego samochodu można również korzystać z gwarancji oraz łatwiej znaleźć ubezpieczenia samochodu na korzystnych warunkach.

Zakup samochodu z zagranicy

Gdy chce się pozyskać auto na firmę, które będzie sprowadzane z zagranicy wówczas znacznie korzystniej będzie decydować się na zakup w krajach UE. Niezbędne jest sprawdzenie czy sprzedający samochód jest podatnikiem VAT. W tym względzie ważne jest również wybranie odpowiedniego dokumentu sprzedaży, co obejmować może fakturę VAT, fakturę VAT marża czy umowę sprzedaży. Ma to znaczenie z punktu widzenia podatków, które trzeba będzie zapłacić przy pozyskiwaniu samochodu.

Jeśli pozyska się używany pojazd od osoby fizycznej trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Taki podatek wynosi dwa procent wartości zakupu. Natomiast przy zakupie samochodu od płatnika VAT nie trzeba płacić dodatkowego podatku. Do korzyści kupowania samochodu na firmę zaliczyć można możliwość zrealizowania różnych odliczeń podatkowych. Natomiast wielkość odliczeń zależy nie tylko od sposobu kupna pojazdu, ale również od tego jakie kupione auto ma być używane. Inaczej można rozliczyć podatki, gdy pojazd ma być w pełni wykorzystywany w firmie, a inaczej będzie, gdy pojazd będzie używany również w celach prywatnych.

Odliczenia przy użytkowaniu samochodu firmowego

Jeśli samochód jest pozyskany na firmę od płatnika VAT można dokonać odliczenia stawki tego podatku, która wynosi dwadzieścia trzy procent wartości zakupu samochodu. Natomiast sto procent VAT można odliczyć wyłącznie, gdy samochód ma być w pełni wykorzystywany przez firmę. Jeśli samochód ma być używany również prywatnie wówczas odliczyć można jedynie pięćdziesiąt procent zapłaconego VAT.